|
Jeśli w zimowych miesiącach znajdziesz „martwego” jeża, nie zakopuj go, nie wyrzucaj do śmieci... Nikt nie chce widzieć "martwego" zwierzęcia w swoim ogrodzie lub na ulicy, ale może to być jeż hibernujący od listopada do marca.
Zwykle kopią doły, aby zachować bezpieczeństwo, ale obecnie mamy mniej terenów zielonych, krzaków i obszarów zalesionych i coraz trudniej jest znaleźć bezpieczne miejsce na zimowy sen.
Niektóre mogą przyjść do ogrodów, SKUPIN KRZEWÓW w poszukiwaniu bezpieczeństwa i ciepła, aby zapaść w sen zimowy, inne są tak wyczerpane patrzeniem i szukaniem, że śpią w różnych dziwnych miejscach, takich jak przydrożne ulice, a nawet chodniki. Kiedy zapadają w stan hibernacji, ich tętno i ogólne funkcjonowanie organizmu znacznie spowalniają, co jest sposobem na oszczędzanie energii i może zmylić osobę, że jeż nie żyje.
Na wypadek gdy zobaczysz nieruchomego jeża, upewnij się, że znajduje się on w bezpiecznym i ciepłym miejscu i że może on tam przetrwać pięć miesięcy – okres zimy.
Jeśli znajdziesz jeża w ogrodzie lub gdzieś na ulicy, zrób dziurę w kartonowym pudełku i umieść go w suchym, bezpiecznym i cichym miejscu , aby mógł tam spędzić zimne miesiące. PAMIĘTAJ - Jeże są gatunkiem zagrożonym, są całkowicie nieszkodliwe i bardzo ważne w naszym ekosystemie. Jedzą chrząszcze, ślimaki, żaby, jaszczurki. Niszczą także gniazda myszy. Nie boją się pszczół ani os. Jeż może z łatwością zniszczyć gniazdo szerszeni i zjadać jego mieszkańców ignorując ich ukąszenia.
Uważaj, gdy widzisz jeża w zimę. Pomóż mu jeśli możesz, pomoc nic nie kosztuje.
Bądźmy dobrzy dla zwierząt!